İşbir Hayvan Yatağı Yaptı

İneklere özel yatak yaptı, ‘Süt üretimi artacak’ mesajı verdi
Türkiye’nin önde gelen yatak üreticilerden İşbir, ineklere özel yatak geliştirdi.

Ranchbed markasıyla piyasaya sürülen yatakların süt verimini yüzde 30 artırdığını ileri süren İşbir Sünger Genel Müdürü Metin Gültepe, “5 milyon dolarlık yatırım yaptık. Hayvan yatağı bulundurmayan bir işletmede sürünün yılda yaklaşık yüzde 15’i meme iltihabına yakalanıyor. Bu da süt sığırcılığında ciddi maliyete neden oluyor” dedi. Gültepe, şu bilgileri verdi: “Ranchbed’de, yüksek yoğunluklu polimer plakalar, kimyasal ve fiziksel olarak güçlendirilmiş tek parça kauçuk malzeme kullanılıyor. Sonra, her iki katmanın zemine sabitlenmesiyle iki katmanlı bir besi ve sağmal büyükbaş hayvan yatağı oluşturuluyor. Ankara’daki üretiyoruz. Şimdi üretimi İzmir’e de taşıyacağız.”
15 bin yatak sattı
Bugüne kadar 15 bin Ranchbed yatak sattıklarını belirten Metin Gültepe, “Büyük çiftlikler bu ürüne ilgi gösteriyor. Yıl sonuna kadar 10 bine yakın satış planlıyoruz. Ürünün fiyatı ortalama 60 Euro. Geleneksel çiftliklerde inekler 8 saat yatıyor. Ranchbed ile ortalama 12-14 saat yatabiliyorlar ve bu da hayvanın verimliliğinde yaklaşık yüzde 30 pozitif etkiliyor” diye konuştu.

Ranchbed’in özellikleri

Yüksek yoğunluklu polimer plakalar, kimyasal ve fiziksel olarak güçlendirilmiş kauçuk malzemeden üretiliyor.
Klasik ahır durak ölçülerinin yanısıra; doğumhane, buzağıhane ve at locaları izin de imalat yapılıyor.
Hayvan sağlığına zararsız kimyasallarla ultraviyole ışınlara, aside ve dış hava şartlarına dayanıklılık artırılıyor.
hürriyet

Bu yazı Genel, Hayvancılık kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir